Hogyan tüntesd fel a külföldi tapasztalataidat az önéletrajzodban?
Összegyűjtöttük a legfontosabb tippeket, amik alapján igazán ütős CV-t tudsz készíteni magadnak!

Az álláskeresés egy olyan sales helyzet, amely során a tudásodat próbálod eladni. A felvételi folyamat első rostáján pedig az önéletrajzod kerül a fókuszba. Ez a pár oldal nyomja rá a bélyeget a sorsodra. Meghatározza, hogy tovább jutsz-e a kiválasztási folyamatban, és adott esetben megkapod-e a számodra ideális pozíciót, vagy tovább járod az álláskeresők rögös útját. Hogy ne az utóbbi forgatókönyv valósuljon meg, hoztam egy pár tippet azzal kapcsolatban, hogy az önéletrajzunk elkészítésekor mire érdemes odafigyelni, és miként célszerű benne a külföldi tanulmányokat, szakmai tapasztalatokat feltüntetni.
Határozd meg, hogy milyen munkát keresel!
Először is nagyon fontos, hogy időt szánj arra, hogy végiggondold és meghatározd, milyen állást keresel, milyen jellegű cégnél, és ne vaktában lövöldözz a pozícióknak egy nagyon széles spektrumára.
Az első benyomást ne szúrd el!
Az önéletrajzod a marketing anyagod. Nem mindegy, hogy milyen benyomást kelt abban, aki először találkozik vele. Éppen ezért ne a családi kirándulás közben, az esti buliban, vagy a tükör előtt készült selfie kerüljön az önéletrajzodba. Érdemes business jellegű fotót készíteni, kifejezetten az önéletrajzhoz. Ehhez lehet szakembert is megbízni, de egy barát vagy családtag is készíthet rólad egy profilfotót – ilyenkor érdemes ügyelni a semleges háttérre és a szolidan elegáns öltözetre.
Hogyan nézzen ki a CV?
Az önéletrajzod külalakja ránézésre is legyen igényes. Ügyelj arra, hogy a betűtípusok és a méretek egységesek legyenek. Emellett mindenképp legyen átlátható és tömör. Célszerű figyelembe venni, hogy egy HR-es nagyjából fél percet tölt egy-egy CV elolvasásával. Ezért legyél lényegre törő, az önéletrajzod legyen jól strukturált, a szöveg tagolt és szövegblokkokba szedett, valamint listajeles felsorolásokba rendezett. Igyekezz maximum 1-1,5 oldalban összefoglalni. A helyesírást és az elütéseket mindenképp ellenőrizd le, célszerű megkérni valakit, hogy olvassa el külsős szemmel, és véleményezze.
Mi kerüljön bele az önéletrajzba és hogyan?
Az önéletrajzodat mindig szabd a megpályázott pozícióra! Ne felejtsd el figyelembe venni, hogy a vállalat az adott munkára milyen profilú jelöltet keres. Ezekre a választ legfőképpen a pozíció leírásánál található elvárások részben találod. A feltüntetett szempontokat figyelembe véve, a releváns tapasztalataidat, tanulmányaidat, kompetenciáidat és eredményeidet hangsúlyozd ki.
Miért tüntesd fel a külföldi tapasztalatot az önéletrajzodban?
Ha az Erasmus+ programnak vagy más nemzetközi lehetőségnek köszönhetően külföldi tapasztalatot is szereztél, azt mindenképp tüntesd fel az önéletrajzodban, akkor is, ha azóta már jelentősebb szakmai gyakorlatra tettél szert. Hiszen a külföldi tapasztalatod alátámaszthatja a fejlett nyelvtudásodat, általa bepillantást nyerhetünk a számodra fontos értékekbe, valamint számos egyéb készségről tehet tanúbizonyságot.
Amennyiben tanulóként vagy már pályakezdőként keresnél szakmai gyakorlati vagy munkalehetőséget, a külföldi tanulmányaidat helyezd előtérbe. Ezek fognak számodra kitűnési lehetőséget biztosítani a többi jelölt közül. Ha önkéntesként vagy szakmai gyakorlaton voltál kint külföldön, ezt is mindenképp jelezd az önéletrajzodban. Pontokba szedve sorold fel a feladataidat, a projekteket, amikben részt vettél. A munkáltatók a pályakezdők esetében is előnyben részesítik azokat a jelölteket, akiknek már van szakmai tapasztalata.
Hogyan kerüljön bele a külföldi tapasztalat az önéletrajzunkba?
Nagyon fontos, hogy az önéletrajz felső 1/3-ában megragadd az olvasó figyelmét. Emiatt ebbe a szakaszba mindenképp kiemelkedően releváns információkat tegyél. Amennyiben a releváns tapasztalatodat korábban szerezted és az önéletrajz végső szakaszába kerülne az időrendi sorrend alapján, akkor egy rövid bekezdésben összegezheted a CV elején. Az önéletrajzod elejére akkor is érdemes lehet egy összefoglalót tenni, ha pályakezdőként vagy gyakornokként szeretnél elhelyezkedni. Ebben az esetben célszerű az összegzésbe a külföldi tanulmányaidra is kitérni. Például így:
Proaktív, jó kommunikációs készséggel, erős PPT tudással és aktív felsőfokú nyelvtudással rendelkező pályakezdő jelölt vagyok, aki külföldi tanulmányainak köszönhetően mélyebb betekintést nyerhetett a szervezetfejlesztés területébe.
Végezetül pedig ne feledd, hogy az önéletrajzodban mindenképp tüntesd fel azokat készségeket is, amikre a külföldi tanulmányutad során szert tettél. Ezeket célszerű listajeles felsorolásba rendezni. Mivel a külföldi önkéntes munka, szakmai gyakorlat, tanulmányok során egy teljesen új környezetben kell egyedül helyt állnod, így a készségeket tekintve minden bizonnyal önállóan is meg tudod állni a helyed, emellett proaktivitásra, nyitottságra, jó kommunikációs készségre, jó együttműködési-, valamint kiváló problémamegoldó készségre is nagy eséllyel szert tettél egy külföldi ösztöndíjnak köszönhetően. Ne felejtsd el ezeket az interjú során is kihangsúlyozni!