Hogyan szerezz pályakezdőként állást külföldi tapasztalattal?
Miért olyan népszerűek a külföldön tapasztalatot szerzett jelöltek? Járjunk utána!
Tudtad, hogy 40%-a azoknak a diákoknak, akik szakmai gyakorlaton voltak külföldön, diplomázást követően ajánlatot kaptak a munkaadójuktól? De nemcsak a külföldi munkaerőpiacon jelent előnyt a mobilitás: a tanulmányi mobilitásban részt vett fiatalok nagyon népszerű jelöltek a hazai munkaerőpiacon is.
Ennek a hátterében többek között az áll, hogy manapság a legtöbb munkahelyen, kezdve a KKV-tól egészen a multinacionális vállalatokig, a magas szintű nyelvtudás már alapelvárás. Külföldi tapasztalattal, magas szintű aktív nyelvtudással, megfelelő képzettséggel, túlzás nélkül szinte minden szektorban tárt karokkal fognak várni. Emellett a kutatások arra is fényt derítenek, hogy az Erasmus+ ösztöndíjban részesült diákok készségei szignifikáns mértékben fejlődtek a külföldön töltött időszak alatt .
Így elmondható, hogy a mobilitási programban részt vett fiatalok olyan, a munkaerőpiacon kifejezetten értékes soft skilleket sajátítanak el, mint például a kommunikációs készség, döntéshozatali képesség és problémamegoldó készség. Mindemellett a külföldi tanulmányutat vagy szakmai gyakorlatot megjárt diákok rendelkeznek még egy nagyon fontos tulajdonsággal: a tapasztalatok alapján könnyen be tudnak illeszkedni egy új közegbe, mert szociálisan és kulturálisan is nyitottabbak a társaiknál. Ez létfontosságú lehet egy olyan környezetben, ahol napi szinten egy interkulturális csapatban, határokon átívelő feladatokon kell dolgozni.
Ezeknek a tényezőknek köszönhetően, a felmérések alapján a külföldi ösztöndíjprogramok résztvevőinek körében fele akkora a munkanélküliek aránya.
Hol tudsz külföldi tapasztalattal állást keresni?
Ahogy korábban említettem, lényegében mindenhol nagy eséllyel a legideálisabb jelöltek egyikének fogsz számítani, így számos lehetőség vár majd rád.
Ha a versenyszférában, egy multinacionális vállalatnál szeretnél elhelyezkedni, mindenképp regisztrálj az egyik legnagyobb szakmai oldalra, a LinkedInre. Igyekezz minél részletesebben kitölteni az adatlapodat a tapasztalataidtól kezdve a készségeiden át, és légy aktívan jelen a platformon. Javaslom, hogy amennyiben állást keresel, add meg az elérhetőségeidet is, valamint a beállításoknál állítsd át a profilod az álláskereső (“open to work”) státuszra. Törekedj azzal is előnyt szerezni, hogy ajánlásokat gyűjtesz a tanáraidtól, munkatársaidtól. Emellett légy proaktív, kapcsolódj másokkal, akár toborzókat is nyugodtan jelölj be. Kezdeményezz velük beszélgetéseket is, lehetséges, hogy így nyílik meg egy kapu a számodra. A LinkedInnek van egy állásajánlatokat gyűjtő része is. Érdemes ide rendszeresen visszatérned és átnézned az aktuális munkalehetőségeket, mivel a legtöbb nemzetközi vállalat meghirdeti a nyitott pozícióit az oldalon. Ügyelj arra, hogy rendszeresen ellenőrizd a postafiókba bejövő megkereséseket és válaszolj az üzenetekre, a LinkedIn ezáltal előrébb sorol majd azoknál a jelölteknél, akik ezt nem teszik meg.
A LinkedIn mellett a fő hazai álláskereső platformon, a Profession oldalon is célszerű aktívan jelen lenni. Töltsd fel a friss önéletrajzod és itt is rendszeresen fusd végig az üzeneteidet. Ezen az oldalon találkozhatsz multinacionális vállalatok, fejvadász cégek, valamint kisebb cégek álláshirdetéseivel is.
Amennyiben a közszférában szeretnél elhelyezkedni, akkor ajánlom, hogy tekintsd meg a Közszolgálati Állásportált, ami a közszférában található állások legnagyobb gyűjtőoldala. Vannak bizonyos munkahelyek, mint például a Külügyminisztérium, ahol a munkavégzéshez nélkülözhetetlen a nyelvtudás, így jó esélyekkel pályázhatsz egy-egy ilyen álláslehetőségre is.
Mindemellett az állásbörzéken is nagyon hasznos információkat kaphatsz a cégekről és az ott éppen aktuálisan nyitott pozíciókról is. Egy-egy ilyen rendezvényen lehetőséged nyílik rövid időn belül sok cég munkavállalóival beszélgetni és rengeteg álláslehetőségről tájékozódni. Álláskeresőként ennek köszönhetően egy-egy állásbörze rendkívül időhatékony álláskeresési eszköznek bizonyulhat.
Kamatoztasd a kapcsolataidat!
Ha bármilyen gátlás, szégyenlősség van benned azzal kapcsolatosan, hogy az elhelyezkedésedet illetően segítséget kérj az ismerőseidtől, akkor javaslom, hogy ezt tedd félre, mert szerencsés esetben egy-egy ajánlás során a jelöltet ajánló munkavállaló és az ajánlott jelölt is jól járhat. A cégek java része ajánlópénzt is biztosít azoknak a munkavállalóinak, akik olyan jelölteket ajánlanak be a vállalathoz, akik a toborzási folyamat végén felvételt nyernek.
Az egyetemi tanáraid, valamint a volt munkatársaid is komoly segítséget jelenthetnek, ezért célszerű ezeket a lehetőségeket kihasználnod. Amennyiben külföldön szeretnél elhelyezkedni és az ösztöndíjadnak köszönhetően kint tanultál, kint voltál szakmai gyakorlaton vagy önkéntes munkán, az ott megismert csoporttársaidnak, kollégáidnak mindenképp érdemes jelezned, hogy külföldön keresel álláslehetőséget. Ők tudnak majd abban segíteni, hogy merre indulj el, melyek az adott ország főbb álláskereső portáljai, és az is lehetséges, hogy az ajánlásuknak köszönhetően új állást tudsz majd találni.
Kérj referenciákat!
Végezetül, szeretném arra felhívni a figyelmet, hogy már az egyetemi évek alatt is elkezdheted begyűjteni az ajánlóleveleidet a tanáraidtól vagy a munkahelyeden, szakmai gyakorlatodon a vezetőidtől. Ezek tanúbizonyosságot tesznek az eredményeidről, a személyiségedről és a munkavégzésedről. Nyugodtan csatolj be ezek közül egy-egy relevánsat a pályázati anyagodhoz, akkor is, ha nem kérik őket külön be tőled.
FELHASZNÁLT IRODALOM
Manuel Souto-Otero et al. (2019) Erasmus+ Higher Education Impact Study, European Comission, Brussels, doi:10.2766/162060 NC-02-19-323-EN-N