Gazdálkodj okosan az ösztöndíjaddal!
Egy kis tervezéssel és okos beosztással nem lesz gond a pénzügyekkel az ösztöndíjas időszak alatt.

Most összegyűjtöttünk pár hasznos tippet, hogy biztosan ne okozzanak fejfájást az anyagiak.
Nyiss külföldi bankszámlát!
A külföldi szemeszter elején az orientációs napokon biztosan elmondják majd, hogy az adott országban hol ajánlott kinti számlát nyitni. Az adminisztrációs ügyeket szinte minden esetben segítenek is elintézni.
Nagyobb összegeket érdemes mindig a kinti számlára utalni (módja: SEPA utalás), így kevesebb lesz a tranzakciós költség az átváltás során. A kiutazáskor emellett érdemes készpénzt kivinni magaddal, sok költséget ugyanis csak ebben a formában lehet rendezni. Így elkerülhető, hogy pénzt kelljen felvenni a magyar számláról (ami költségesebb) és lesz nálad elég pénz a hazautazásig, vagy amíg a külföldi bankkártyád el nem készül.
Persze van olyan bank is, ahol csak akkor nyithatsz számlát, ha legalább egy éve az adott országban tartózkodsz. Ezért már kiutazásod előtt érdemes tájékozódnod, hogy mi ezzel kapcsolatban a gyakorlat, mik a tapasztalatok a te ösztöndíjas célországodban.
Jó tudni!
Az Erasmus+ ösztöndíjat euróban fogod kapni, ezért érdemes lehet euró alapú számlát nyitnod, amit Magyarországon könnyedén megtehetsz.
Választhatod a virtuális bankokat is
Nem akarsz külföldi bankszámlát nyitni? Van alternatíva, ugyanis manapság pár kattintással tudsz virtuális bankszámlát nyitni. A virtuális bankok előnye, hogy nagyon egyszerűen, telefonról lehet számlát nyitni, általában nincs vagy minimális a havidíj, továbbá kedvezőbb feltételekkel tudsz devizát váltani és külföldön pénzt felvenni, mint a magyar bankoknál. A legismertebb virtuális bankok a Revolut és a Wise, amiknél több mint 30 devizanemben tudsz létrehozni egyenleget, és az applikációjukon keresztül egyszerűen tudod kezelni a pénzügyeidet.
Tervezz előre!
Becsüld meg, nagyjából mennyi pénzre van szükséged egy hónapban, majd ezt oszd le a napok számával, így elkerülhető, hogy mínuszba kerülj a hónap végére. Az első hónapban több nagyobb, egyszeri költség merül fel, itt ezért természetes, ha több a kiadásod.
Minden hónapban készíts egy saját listát arról, hogy mire költöttél. Ez egy rendkívül hasznos módszer arra, hogy lásd, milyen kiadásokat lehet elkerülni, és mi az, amire feltétlenül fordítanod kell az adott hónapban. Szuper app-okat tudsz erre a célra letölteni, ami még könnyebbé teszi pénzügyeid nyomon követését (pl. Koin, Level Money, Spendee, Spending tracker).
Mivel az ösztöndíjad nem feltétlenül fedezi az összes költségedet, jó, ha előre spórolsz, hogy külföldön minden olyan kiránduláson és programon részt vehess, amelyen szeretnél. A külföldi ösztöndíjas időszakod alatt is vállalhatsz diákmunkát, de próbálj meg inkább előre félretenni, hogy kint a tanulmányaidra fókuszálhass.
Pályázz kiegészítő ösztöndíjakra!
Az Erasmus+ ösztöndíjat elnyerő hallgatók kiegészítő támogatásokra is pályázhatnak, melyek összege tanulmányi célú mobilitás és szakmai gyakorlat mobilitás esetén egyaránt havi 250 euró. Az esélyegyenlőségi kiegészítő támogatásra többek között a nemzeti vagy etnikai kisebbséghez tartozó, esti vagy levelező tagozatos, illetve önköltséges, nagycsaládban élő, árva vagy félárva hallgatók pályázhatnak – itt tudod megnézni a jogosultak teljes listáját. Az esélyegyenlőségi támogatás egyidejűleg igényelhető a fogyatékkal élő vagy tartósan beteg hallgatók kiegészítő pénzügyi támogatásával. A pályázás menetével kapcsolatban az intézményi Erasmus+ koordinátor tud segíteni. Emellett több egyetem hirdet meg plusz, kiegészítő ösztöndíjakat. Érdemes ezekről a lehetőségekről is időben tájékozódni az egyetemeden.
Egészítsd ki Diákhitel támogatással!
Ha Diákhitelből egészítenéd ki külföldi ösztöndíjadat, annak sincs akadálya: jó, ha tudod, hogy a Diákhitel bármire költhető. Az igényelt kölcsönt a saját bankszámládra kapod, felveheted akár csak egy félévre is, és arra fordíthatod, amire valóban szükséged van a külföldi tanulmányaid ideje alatt.
Nézd meg, milyen nemzetközi lehetőségek várnak Rád!
Borítókép: Michael Longmire, Unsplash.com