Kombinálható a virtuális és a fizikai mobilitás

Erasmus+ részképzés és szakmai gyakorlat esetén is lehetőség van az ösztöndíjas időszakot fizikai és virtuális részvétellel vegyesen teljesíteni.

Iskolában fehér asztaloknál és narancssárga székeken laptoppal maguk előtt háttal ülnek több sorban hallgatók előadáson
Kombinálható a virtuális és a fizikai mobilitás

Az Európai Bizottság egyik kiemelt célja, hogy minél több hallgató számára váljon elérhetővé az Erasmus+ ösztöndíj, ezért lehetővé tette a legalább részben fizikai mobilitás (blended mobility) megvalósítását.

A lehetőség főleg azoknak a résztvevőknek szól, akik a személyes körülményeik miatt nem képesek fizikai jelenléttel részt venni a 2-12 hónapos, illetve a rövid idejű mobilitáson.


De mit is takar pontosan ez a vegyes mobilitási forma?

Erasmus+ részképzés és szakmai gyakorlat esetén is lehetőség van az ösztöndíjas időszakot fizikai és virtuális részvétellel vegyesen teljesíteni, azaz a mobilitás egy része online végezhető, míg a másik része személyes részvétellel zajlik a célországban. Ösztöndíj csak a külföldön töltött (fizikai és/vagy virtuális) időszakra jár. Az ösztöndíjas időszak virtuális része a fizikai részvétel előtt, alatt és után is megvalósulhat.

A vegyes mobilitás az alábbi formák egyikében valósítható meg:

  • külföldön online megkezdett, és külföldön fizikai mobilitással folytatódó
  • külföldön fizikai mobilitással megkezdett, és külföldön online folytatódó
  • itthon online megkezdett, és külföldön fizikai mobilitással folytatódó
  • külföldön fizikai mobilitással megkezdett, és itthon online folytatódó

Mire érdemes figyelni a pályázás során?

Fontos, hogy ösztöndíj csak a külföldön töltött, virtuális vagy fizikai részvétellel végzett mobilitási időszakra jár, az itthonról történő online oktatás vagy online végzett szakmai gyakorlat idejére nem.

A fizikai mobilitás időtartamának minimuma tanulmányi ösztöndíj esetében 3 hónap, szakmai gyakorlat esetében pedig 2 hónap. Tehát legalább ennyi időt kell tölteni külföldi felsőoktatási intézményben vagy szakmai gyakorlati helyen.

Kinek érhető el ez a mobilitási forma?

A vegyes mobilitás ideális opció azoknak a kevesebb lehetőséggel rendelkező hallgatóknak, akik nem tudnak hosszabb ideig külföldön tartózkodni, vagy olyan intézménybe/szakmai gyakorlati helyre jelentkeznének, ami nem teszi lehetővé a hallgatók több hónapos fizikai jelenlétét.

A blended mobilitási forma segítség azoknak, akik személyes körülményeik miatt nem képesek részt venni egy normál hosszúságú mobilitáson. A küldő intézmény ellenőrzi, hogy egy adott hallgató jogosult-e vegyes mobilitáson való részvételre. 

Jó tudni!
Az Erasmus+ ösztöndíjat elnyerő hallgatók kiegészítő támogatásokra is pályázhatnak, így akár havi többszáz euróval magasabb összegből utazhatnak külföldre. A megújult kiegészítő támogatásokat esélyegyenlőségi szempontok alapján lehet megpályázni a küldő egyetemnél.


Ha kérdésed van a vegyes mobilitással vagy a kiegészítő támogatásokkal kapcsolatban, keresd intézményi Erasmus+ koordinátorodat!