Brutálisan intenzív 5 nap

Mi az a BIP? A BIP - Blended Intenzív Program egy rövidtávú Erasmus+ lehetőség. Edina a menő gironai design egyetemről és az 5 napba sűríthető élményekről mesélt nekünk.

A képen egy egyetemista lány szerepel mögötte háttérben egy spanyol város Girona látképe
Brutálisan intenzív 5 nap

Horváth Edina a Budapesti Metropolitan Egyetemen (METU) MA Tervezőgrafika szakos hallgatója. Idén vett részt a 3. BIP-jén Gironában. 

„Imádom járni a világot, viszont híresen nem tudok sokáig egyhelyben megmaradni. Ezért választottam azt az utat, hogy egy hosszútávú Erasmus mobilitás helyett több 5 napos gyorstalpalót választok. A BIP-et egy kis side questhez  tudnám hasonlítani az életben. Ha kalandra, kihívásra, akár új barátságokra vágysz (minél gyorsabban), akkor ez neked szól. Nem kell összepakolni az életedet egy bőröndbe, elég, ha nyitott vagy egy brutálisan intenzív 5 napra, ahol BÁRMI megtörténhet!”

Nézd meg Edina tudósítós posztjait a zágrábi és gironai élményeiről az Instagram oldalunkon!

Mesélj egy kicsit arról, hol voltál és mit tanultál BIP keretében? Milyen kurzusaid voltak? Miből állt az online és miből a személyes részvételi szakasz?

Az első BIP (BIP - Blended Intenzív Program), amin részt vettem Spanyolországban, Gironában volt. Az egyetem egy roppant modern magánsuli volt, az ERAM. A programunk az "Illustrating stories from head to tail" nevet viselte. 

Az online szakasz egy bemutatkozás volt, hogy nagyjából lássuk, mivel állunk szemben, illetve adtak egy-pár praktikus tanácsot az időjárási körülményekről és a szállásról, amit ők biztosítottak nekünk. Ez egy-két órát vett igénybe és egy kis kóstolót adott az ottani hangulatból, tanárokból, a projektből. 
A többi Erasmus projekttől eltérően itt csak egy feladatot kellett teljesítenünk 5 nap leforgása alatt, ezért hívják intenzív programnak.

Az illusztrációs projekt keretében egy mélyebb társadalmi témát kellett választanunk (például klímaváltozás, egyenlőtlenség, rasszizmus), és átgondolni, hogyan lehet azt vizuálisan elmesélni. Fontos volt meghatározni a célközönséget (gyerekek, fiatal felnőttek, felnőttek), valamint a formátumot is – például különleges megoldásokkal, mint kihajtható oldalak, pop-up elemek vagy más interaktív elemek. A cél a kísérletezés és az új narratív lehetőségek felfedezése volt. Én témának egy komplexebb megközelítést választottam, szerettem volna ugyanis elkezdeni a diplomamunkámmal dolgozni s ez az experimentális projekt erre tökéletes lehetőséget biztosított.

A képen kis füzetek és leporellok sokasága látható egy asztalon

Miből áll egy BIP? Hogyan magyaráznád el valakinek, aki nem jártas ebben a témában? (mondjuk a nagymamád:) vagy egy barátod teljesen más szakterületről)

Teljesen őszinte leszek, bármilyen BIP-et ajánlottak volna, szíves örömest jelentkezem. Tudniillik, ezek ritka és egyedi lehetőségek. Eddig 3 BIP-en vettem részt, Budapesten, Gironában és Zágrábban. Egy e-mailben kaptunk róla értesítést, majd egy linken keresztül lehetett jelentkezni pár kérdés megválaszolásával és iratok feltöltésével; majd pár héten belül kaptuk a választ, hogy kinek sikerült bejutnia, kinek nem. Kevés embert választanak ki, viszont mivel kevesen is tudnak róla, nem jelentkeznek sokan.
Ami esszenciális része a BIP-nek: figyeld az e-mailjeidet! Ha folyamatosan figyeled őket és talán a kisbetűs részt is elolvasod, akkor hidd el, nem fogsz lemaradni ezekről a lehetőségekről.
A BIP - Blended Intensive Program - a nevéből is eredően egy rövidtávú intenzív lefolyású projekt, amit különböző országok egyetemei szerveznek meg különböző szakoknak. Mivel én művész vagyok, nekem lehetőségem nyílt részt venni már egy illusztrációs, grafikai, illetve egy fenntarthatósági dizájn projektben is, ami nagyban hozzájárult szakmai nézeteim és a kapcsolati hálóm bővítéséhez. Új országokba, városokba utazhattam el az egyetem segítségével, és rengeteg élményt és barátot szereztem magamnak.

Mi volt a legnagyobb kihívás kint? Hogyan küzdötted le (ha sikerült)?

A legnagyobb kihívás talán az volt, hogy nem ismertem senkit és nagyon kevés időm volt arra, hogy kapcsolatokat teremtsek. Talán pont ettől volt olyan izgalmas, ezért minden szociális skillemet megmozgattam, hogy barátokra leljek. Ez a mindennapokban nagyon nehezemre esik. Nehéz kimozdulnom a komfortzónámból, szeretem a megszokott társaságomat magam körül, ezért volt olyan menő érzés, amikor sikerült 2 olyan barátnőre is szert tennem, akik a mai napig kitartanak mellettem, ez egy csodálatos velejárója volt a félelmem leküzdésének, valamilyen szinten egy jutalom.

városkép színes épületekkel és a lábaiknál meghúzódó folyóval

Miért jó, hogy ilyen rövid távra is ki tudtál menni külföldre?

Volt szerencsém részt venni már egy hosszútávú Erasmuson is Hollandiában. Hatalmas élmény volt, ugyanakkor nagy lemondásokkal is járt. Felvidéki vagyok, így egyszer már átéltem azt, milyen nehéz egy új életet kialakítani magamnak, Hollandiában ugyanezt meg kellett tennem. 

Ennek ellenére nem vonnám vissza soha azt a fél évet. Ugyanakkor, mikor hallottam, hogy lehetőségem van csak egy szeletet kapni a sajttortából, azonnal ráharaptam. Imádok utazni, új helyeket megismerni, nem mellesleg stréber is vagyok, szóval a külföldi tudást elsajátítani számomra sokat jelent. Egy hét alatt bejárni egy király várost, ismerkedni, tanulgatni, jókat enni, mint egy kirándulás. Kicsit kiszabadulhatsz az otthoni monotonitásból, a komfortzónádból és alkothatsz magadnak felejthetetlen élményeket.

Volt valami olyan az egyetemen, amin meglepődtél / ami nagyon más, mint itthon?

Az egyetem dizájnja páratlan volt. Szinte az összes terem panorámás volt, szóval be lehetett látni, már-már nyitottnak lehet nevezni. S bár maga az egyetem dizájnja sötét színű volt, mégis közelség érzetet nyújtott a nyitott termek látványa, ahogy láthattad az órákat. Rengeteg közösségi tér volt babzsákokkal, asztalokkal, sok-sok székkel, teret adtak a diákoknak a közösségi élethez, még ha maga az egyetem oly pici is volt. Ami szerintem nagyon érdekes, hogy nem csak az egyetemen, de az egész városban nagyon erős a légkondicionálás. Első nap még ujjatlanban mentem az egyetemre, második nap pedig már pulcsiban. A tömegközlekedéstől kezdve a múzeumokig mindenhol nagyon hideg környezetet teremtettek.

Melyik a legizgalmasabb kurzus, amit felvettél /vagy mi volt szakmailag a legizgalmasabb tevékenység kint?

Szakmailag talán az volt a leghasznosabb, hogy folyamatosan lehetett kérdezni és jöttek is a jobbnál-jobb válaszok. Ezért jó az intenzív program, mert felgyorsítja a folyamatokat. Míg otthon heti egy konzultálási lehetőségem van, így itt egy héten keresztül bármikor elérhető a tanár, ezáltal sokkal gördülékenyebben tudtunk haladni. Ebből rengeteget tanultam az együttműködésről és arról, hogyan lehet igazán működőképes egy csapat és egy feladatmegoldás.

Meséld el egy felejthetetlen /vicces /megható / meglepő Erasmusos emléked!

Az utolsó napunkon úgy döntöttünk, még elérjük az utolsó buszt Figueres-be, hogy megnézzük a híres Dali múzeumot. Nyilván aznap kellett crocs-ban mennem az egyetemre. Akinek volt valaha crocs-a, tudja miről beszélek! Suli után sprinteltünk az állomásra egy olyan járatra, ami igazából nem is létezett. Vérző sebes lábbal, de kedvemet nem szegve száltam fel a csajokkal egy létező kényelmes járatra, majd végignevettük az utat. 

Mit tanácsolnál annak, aki most fog belevágni?

Ne félj attól, ha nem ismersz senkit, mert ez lesz életed egyik legnagyobb kalandja, engedd magad szabadjára és nyiss az új felé, s akkor új barátságokra tehetsz szert! Ne stresszelj, ha úgy érzed, ennyi idő alatt nem fogod tudni megoldani a feladatot, mindig gondolj arra, hogy nem leszel egyedül, lesz, akitől kérdezhetsz! Ne parázz rá, ez a kaland nem csak az egyetemről fog szólni, hanem hogy van 5 napod megismerni egy új ország kultúráját, bejárni a menő helyeket, emlékeket gyűjteni. 

Tudj meg többet az Erasmus+ Blended Intezív Program rövid távú lehetőségeiről!