5+1 különös karácsonyi hagyomány a nagyvilágból
Tudod, hogy hol hagyomány a karácsonyi retekfaragás? Vagy hogy mely országban égetnek szalmából készített kecskét?

Most összegyűjtöttünk pár érdekes karácsonyi szokást a világ minden tájáról, ami segíthet ráhangolódni az ünnepre.
GÖRÖGORSZÁG – ahol karácsonyfa helyett hajót díszítenek
Az ünnep Görögországban december 25-től január 6-ig tart, ezt az időszakot Dodekameronnak (12 nap) hívnak. Ezzel kapcsolatban számtalan ősi hiedelmet és mágikus rítust, babonát őriz a görög nép. Az egyik szerint a Föld mélyén gonosz manók élnek. A kalikandzaroszok, ahogy görögök nevezik, egész évben azon munkálkodnak, hogy a Földet tartó fa törzsét elfűrészeljék. Csak karácsonykor pihennek egy kicsit, mert akkor a Föld felszínére jönnek az embereket bosszantani. Hatalmas ricsajt csapnak, törnek-zúznak, eleszik az ételt az emberek elől és megsavanyítják a tejet. Ám a tűztől nagyon félnek. A legfontosabb ezért, hogy mindig égjen a tűz a 12 nap alatt. Ezt ma már mécsessel helyettesítik. Vízkeresztkor aztán a pap által megszentelt víz bűvös ereje visszaűzi a manókat a Föld gyomrába.
A karácsonyi hagyományok szerint az ünnep védőszentje Szent Nikolasz, azaz Szent Miklós. Ő védelmezi a hajósokat is. Részben ez is az oka annak, hogy a görögök többsége régebben nem karácsonyfát, hanem a halászhajóját díszítette fel karácsonykor. Ez a szokás máig megmaradt, de ma inkább hajó maketteket használnak a régi hagyomány megőrzésére érdekében. A feldíszített kishajót (karavákia) mindig az ünnepi asztal közepén helyezik el.
NÉMETORSZÁG – ahol a krumplisaláta és a mézeskalács kötelező elem a karácsonyi vacsorán
A német karácsony első jele, hogy a mézeskalács (Lebkuchen) és a Spekulatius keksz illata lengi be a boltokat. Szenteste a családok összegyűlnek, és a közös vacsora után jön az ajándékozás. A régi keresztény hagyomány szerint a nagyböjt november 11-től december 24-ig tart. Ezért szenteste egy egyszerű, gyorsan elkészíthető, könnyű ételt szolgálnak fel. Ez általában krumplisaláta és ponty, de a legnépszerűbb országszerte a burgonyasaláta virslivel. Karácsony első-második napján viszont pazar lakoma van a szépen feldíszített asztalnál. A hagyományos karácsonyi menü a libasült burgonyagombóccal és vörös káposztával.
SVÉDORSZÁG – ahol Reszkessetek betörők helyett Disney meséket néz az ország
A svédeknél december 24-én gyűlik össze a család. Az ünneplés általában kora délután kezdődik azzal, hogy megnézik a Disney-klasszikusokból álló karácsonyi különkiadást. Ez a hagyomány a 1960-as évekre nyúlik vissza, amikor még kuriózum volt az animációs rajzfilm. Ezt közös vacsora és ajándékozás követi. Majd következik a vacsora, vagyis a Julbord, ami közben a Mikulás meghozza az ajándékot a gyerekeknek. A svéd karácsony kihagyhatatlan eleme a sáfrányos zsemle. A Lussekatt egy sáfrányos ízű, hagyományos, édes búzából készült édesség. Általában van benne mazsola, és sütés előtt S alakúra formázzák.
Gavle város főterén régi hagyomány volt, hogy szalmából készült kecskét állítottak. Egyszer azonban, karácsony éjjel a kecske kigyulladt, és leégett. A városlakók azóta minden évben megépítik a kecskét, és minden évben megpróbálják azt felgyújtani. 2011-ig a kecske 25 alkalommal vált a lángok martalékává. A különös hagyomány annyira izgatja a helyieket, hogy a fogadóirodákban már téteket is lehet tenni rá, hogy az építmény túléli-e a karácsonyi időszakot.
PORTUGÁLIA – ahol betlehemi jelenet kerül az ablakokba
A karácsonyfa állítás hagyománya csupán a 70-es években terjedt el errefelé, de a betlehemi jászol építése már a 16. századtól kezdve népszerű Portugáliában. Itt az ablakokban akár egy egész betlehemes jelenetet (azaz Presépiot) is láthatunk. A fenyődíszek legtöbbször saját készítésűek vagy a helyi kézművesektől szerzik be a karácsonyi vásáron. A Szenteste hivatalos neve Consoada. Portugália nagyon vallásos ország, ezért számos család a karácsonyi vacsora után éjféli misére megy.
Itt a Pai Natal (az ottani Télapó) hozza a karácsonyi ajándékokat. Ő hagyományosan a kémény közelében elhelyezett cipőbe rejti az ajándékokat, ahol aztán karácsony reggelén megtalálhatják a gyerekek. Portugáloknál a hagyományos karácsonyi étel a tőkehal, azaz Bacalhau.
IZLAND – ahol vigyázni kell a karácsonyi rémmacskákkal
A szigetországban karácsony táján előbújik Jólakötturin, a Karácsonyi Macska, aki mindenkit megeszik, aki nem kapott ruhadarabot karácsonyra. A hagyomány a 19. századból származik, és nagyjából azt a célt szolgálja, mint nálunk a Krampusz vagy a virgács: hatásos indok, hogy a gyerekek jól viselkedjenek. Az izlandi tradíciók szerint ugyanis a gyerekeknek még az ünnep előtt be kellett fejezniük házimunkáikat és feladataikat – ha ez sikerült, ruhát kaptak jutalmul ajándékba. Aki viszont lusta vagy rendetlen volt, az ruha nélkül maradt, a macska pedig felfalta. A rémtörténet nem csak arra buzdítja a kicsiket, hogy jól viselkedjenek, hanem arra is, hogy ünnepek tájékán ajándékozzák el a nem használt ruhadarabjaikat a rászorulóknak.
MEXIKÓ – ahol fénysorokkal és piñatákkal ünnepelnek
Mexikó Brazília után a világ második legnagyobb katolikus országa, ezért különösen fontos ünnep számukra a karácsony. Már november második felében elkezdik karácsonyi fényekkel díszíteni a házukat, amivel szeretnek túlzásokba esni.
Mexikóban pulyka a tipikus karácsonyi étel, bár sok családnak megvan a saját ünnepi menüje. A vacsorát általában nagyon későn szolgálják fel és az ajándékokat csak éjfél után csomagolják ki. A piñaták a karácsonyi ünneplés során is előkerülnek. A családi ebédeket és vacsorákat december 25-én is megtartják, ilyenkor általában azt fogyasztják, ami előző este megmaradt.
A mexikói Oaxaca városában karácsonykor hagyományosan retket faragnak. A Retkek éjszakája (Noche de Rabanos) több mint százéves szokás: a kereskedők, abban a reményben, hogy több vásárlót csalogathatnak a helyi piacra misék előtt és után, retekből kifaragott kis szobrokat és bábukat kezdtek kitenni portékáik elé, eladásra szánva. Számításaik bejöttek, az emberek tömegével kezdték megvenni a retek-alakokat. 1897-ben aztán a város akkori polgármestere hivatalos ünneppé nyilvánította a Retkek éjszakáját, amit a mai napig december 23-án tartanak. A karácsonyi retkeket direkt erre az alkalomra termesztik, ezért megenni nem ajánlatos őket.