Régi vágyam volt, hogy az Egyesült Királyságban tanulhassak valamelyik TOP egyetemen

Interjú Kercsó-Molnár Anitával, aki a Pannónia Tehetségprogram Ösztöndíj révén matematikát és informatikát tanul az Imperial College Londonban.

Ösztöndíjas fiatal egyetemista hölgy egy Welcome to Imperial feliratú kivetítő előtt áll
Régi vágyam volt, hogy az Egyesült Királyságban tanulhassak valamelyik TOP egyetemen

Mi motivált arra, hogy jelentkezz a Pannónia Tehetségprogram Ösztöndíjra?

Régi vágyam volt, hogy az Egyesült Királyságban tanulhassak valamelyik top egyetemen. A Brexitet követően rájöttem, hogy ez nagyon költséges, önerőből a szüleim ezt nem tudnák finanszírozni. Nagyon megörültem, amikor tudomást szereztem a Pannónia Tehetségprogram Ösztöndíjról. Elolvasva a pályázati kiírást, úgy gondoltam, hogy a középiskolai eredményeim alapján talán lehet esélyem, hogy elnyerjem.

Miért esett a választásod az Imperial College London-ra és azon belül a matematika-informatika szakra?

Az intézményre azért, mert a 2025-s QS egyetemi világrangsorban már az előkelő 2. helyen szerepelt az MIT után, a szakra pedig azért, mert megítélésem szerint a mai világban a matematika az informatikával kombinálva egy igazán sokrétűen felhasználható, versenyképes tudást ad. 

Az Imperial az európai top egyetemek egyike, ahol indult ilyen kettős alapszak.

Meglátásod szerint hogyan segíti az ösztöndíj a tanulmányaidat és szakmai fejlődésedet?

Most első éves vagyok, de szakmailag rengeteget tanultam. Intenzíven haladunk, mindkét szak előadásait hallgatjuk. Informatikából egy év alatt négy programnyelvet ismerünk meg elég magas szinten.

Azt tapasztalom, hogy az egyetemen hatékony, eredményorientált képzés folyik, a mai munkaerőpiaci igényeknek megfelelő tudást próbálják átadni. Úgy vélem, ez az egyre növekvő nemzetközi népszerűségének az egyik oka.

Milyen volt a beilleszkedésed a külföldi egyetemi közösségbe?

A beilleszkedés az egyetemi közösségbe számomra könnyű volt. Az egyetemen első perctől felhívják a diákok figyelmét a multikulturális környezetre és arra, hogy tartsák tiszteletben egymás kulturális szokásait.  A közösségi élet ún. society-kbe szerveződik, ami a magyarországi egyetemi kluboknak feleltethető meg. Az Imperialban száznál is több society működik tudományos, művészeti, sport és egyéb témákban, amelyek különféle programokat szerveznek.

Az osztálytársaimmal is könnyen megtaláltam a hangot. Hatan vagyunk lányok az évfolyamon, akikkel rendszeresen együtt tanulunk és járunk szórakozni. 

A kollégium, ahol lakom, Gábor Dénesről kapta a nevét, ami azonnal egy tekintélyt adott a magyar származásomnak.

Csoportkép a Royal Albert Hall előtt felállított karácsonyfánál

Van olyan személy, kijelölt mentor a környezetedben, akire példaképként tekinthetsz?

Az egyetemen minden diák mellé kijelölnek egy mentort, aki általában egy komoly szaktekintély egy adott tudományterületen és akitől egyéni figyelmet, támogatást kap az adott diák. Az én mentorom egy mesterséges intelligencia kutató professzor. A témák, amikkel foglalkozik rendkívül újszerűek, érdekesek.

Csatlakoztál már kutatási vagy szakmai projektekhez?

Nagyon sokféle kutatás zajlik az egyetemen, de ezen a dupla szakon elsősöknek még nem javasolják a kutatási projektekben való részvételt.

Helyette lesz egy 5 hetes projektünk május végén és júniusban, amikor négy fős csoportokban egy modern, oktatási célokra kifejlesztett egykártyás számítógéphez, a Raspberry Pi-hoz kapcsolódó projektfeladatokat kell megoldanunk.

Fiatal ösztöndíjas egyetemista hölgy egy számítógép teremben dolgozik

Véleményed szerint hogyan járul hozzá a program ahhoz, hogy versenyképesebb légy a hazai vagy nemzetközi munkaerőpiacon?

Az egyetem által nyújtott modern szakmai ismereteket magában foglaló tudás, a magas szintű szakmai nyelvtudás, a multikulturális környezetben szerzett tapasztalatok, az önállóság terén való fejlődés, az alkalmazkodókészség fejlődése mind-mind olyan kompetenciák, amelyek meggyőződésem, hogy komoly munkaerőpiaci előnyt jelentenek.

Milyen terveid vannak az ösztöndíj lejárta után? Hazatérés vagy nemzetközi karrier?

Én haza szeretnék menni és otthon dolgozni egy olyan cégnél vagy kutatóintézetnél, ahol a külföldön szerzett tudásomat és kompetenciáimat tudom használni.

Mit gondolsz a STEM+ területek jelentőségéről a magyar és a globális munkaerőpiacon?

A STEM a természettudomány, technológia, mérnöki tudomány és matematika (science, technology, engineering and mathematics) elnevezésekből képzett mozaikszó. Az Egyesült Államokban alkották a 2000 évek elején, amikor felismerték, hogy a STEM szakmákra egyre növekszik a munkaerőpiaci kereslet, amelyet egyre nehezebb kielégíteni.  Az én megítélésem szerint is az ezirányú kereslet folyamatosan növekszik. Gazdasági szempontból érdemes ezekbe a területekbe fektetni.

Mit üzennél azoknak a fiataloknak, akik gondolkodnak a Pannónia Ösztöndíjra való jelentkezésen?

Körültekintően válasszanak egyetemet, de az ösztöndíjon ne hezitáljanak, jelentkezzenek!

Szakmailag, nyelvi és emberi kompetenciák, továbbá élmények tekintetében is rengeteg pluszt ad. Kezdetben én is sokáig hezitáltam, de kár lett volna egy ilyen remek, életre szóló lehetőséget elszalasztani.

Volt-e olyan meghatározó élményed a program során, amely különösen inspiráló vagy megható volt számodra?

Több minden. Egyrészt az, hogy féltem, hogy nehéz lesz. Viszont több vizsgadolgozaton túl vagyok már és rájöttem, hogy Magyarországon színvonalas és versenyképes tudást kaptam, amelyre lehet építeni, és amely megállja a helyét bármelyik külföldi top egyetemen.

A London Bridge éjszakai kivilágításban

London nevezetes történelmi építményei, pl. az éjszaka kivilágított London Bridge közelében sétálni szintén olyan élmények, amelyek feltöltenek. Emellett az egyetem kedvezményes, félárú színházjegyeket biztosít a londoni West End neves színházaiba, így megnézhettem például a híres Nyomorultak előadást. 

Ha egy mondatban kellene összefoglalnod, mit adott neked a Pannónia Tehetségprogram, mit mondanál?

Lehetőséget, hogy megvalósítsam az álmaimat.

Fotók: Kercsó-Molnár Anita

Nézd meg, milyen lehetőségeid vannak a Pannónia Ösztöndíjprogrammal! 

pannonia statisztika szöveges