Biológiai tudományok
Bata Zsófia, Spanyolország, rövid tanulmányút
„A konferencián tartott előadásom fontos volt a kutatás folytatásához, és így a megjelent publikációmhoz is. Részvételem fontos hozzájárulás volt az eredmények szintéziséhez, megismeréséhez, valamint abban is segített, hogy jobban lássam, hogyan fogja fogadni a tudományos közösség.”
- Substrate Tunnel Engineering Aided by X-ray Crystallography and Functional Dynamics Swaps the Function of MIO-Enzymes. [Szubsztrát csatorna mérnökség, X-Ray krisztallográfia és funkcionális dinamika segítségével, felcseréli a MIO-enzimek funkcióját]. ACS Catalysis. 2021.
tudományos, természettudomány, biokatalízis
Dr Bela Krisztina, Németország, rövid tanulmányút
„A klímaváltozás során bekövetkezett hatások miatt a növényélettani kutatások terén kiemelt jelentősége lett a stresszélettani kutatásoknak. A szélsőséges időjárási események gyakoribbá válása súlyos veszteségeket okoz a mezőgazdasági termelésben. A növények folyamatosan ki vannak téve a környezet hatásainak, melyek egy részének jelentős változása káros lehet számukra, stresszorként jelentkezik, stresszfolyamatokat vált ki bennük. A tisztított fehérjékkel végzett kísérleteket a bonni Chemical Signalling munkacsoportban végeztem.”
- Növényi glutation peroxidáz enzimek vizsgálata lúdfűben. SZTE Doktori Repozitórium. 2018.
tudományos, természettudomány, növénybiológia, abiotikus stressz, antioxidáns enzim, lúdfű, növényi glutation peroxidázok, redox állapot
Bozó László, Oroszország, rövid tanulmányút
„A Campus Mundi ösztöndíj tette lehetővé, hogy kiutazzak Oroszországba, és így megvalósíthassam kutatásomat. Enélkül sem ez a publikáció, sem a többi, itt nem említett cikk nem készülhetett volna el.”
- Estimation of flight range of migrant leaf-warblers at Lake Baikal. [A vonulási távolság becslése a Bajkál-tónál átvonuló füzikék esetében]. Ardeola. 2020.
tudományos, természettudomány, ornitológia, madárvonulás, Szibéria, barna füzike, vastagcsőrű füzike, királyfüzike
Kiss Lola Virág, Olaszország, rövid tanulmányút
„A XXI. századdal visszavonhatatlanul egy új világ tárult fel előttünk. A korábban hihetetlennek vélt fejlesztések, felfedezések révén mára a nanoanyagok és a nanotechnológia mindinkább hétköznapjaink részévé vált. Ezen anyagok használata azonban különböző veszélyeket és kockázatokat rejthet magában. Ezeknek a felderítésével foglalkozik a nanotoxikológia, az élővilágra, az ökológiai kapcsolatokra gyakorolt hatás vizsgálatánál pedig a nanoökotoxikológia. Ebben a kutatási témában tartottam poszter prezentációt a Campus Mundi ösztöndíj által finanszírozott konferencián.”
- Nanoanyagok a talajéletben: Félelmetes parányok. Természetbúvár. 2017.
- A nanoanyagok környezeti hatásai: Veszélyek és Lehetőségek. Élet és Tudomány. 2017.
ismeretterjesztő, interdiszciplináris, Nanoökotoxikológia, nanoanyagok, cink-oxid, baktérium közösségek, ökotoxikológia, talaj
Lehoczki Fanni, Egyesült Királyság, rövid tanulmányút
„2019-ben nyertem el a Campus Mundi ösztöndíjat, aminek keretei között részt vehettem a Nemzetközi Bioakusztikai Konferencián (International Bioacoustics Congress) egy, a doktori munkám részét képező kutatásommal. Előadásomban a kutatás eredményeit mutattam be, amivel kapcsolatban rengeteg hasznos visszajelzés érkezett mind az előadásomat követő vita, mind a konferencia egyéb szociális eseményei során. Ezek segítettek a kapott eredményeink értelmezésében és a publikáció elkészítésében, valamint olyan új szakmai kapcsolatokat is eredményeztek, melyből a következő évben közös kutatás született.”
- Cross-species effect of separation calls: family dogs` reactions to pup, baby, kitten and artificial sounds. [A szeparációs sírások interspecifikus hatása: Családi kutyák reakciója kölyökkutya, kismacska, csecsemő és mesterséges sírásokra]. Animal Behaviour. 2020.
tudományos, természettudomány, Etológia, kutya, viselkedés, szeparációs sírás, hangvisszajátszós teszt, interspecifikus
Dr Nagy Dávid, Amerikai Egyesült Államok, rövid tanulmányút
„Az ösztöndíj időtartama alatt belecsöppentem az egyesült államokbeli Restaurációs Ökológiai Társaság (Society for Ecological Restoration) munkájába, ahol magával ragadott a természet és környezetvédelem iránt elhivatottságuk, így én magam is hasonló kutatásba kezdtem a PhD- során vizsgált magas aranyvesszővel. A jelen publikációban, terepi kísérletes módszerekkel azt vizsgáltuk, hogy a fajok közötti intenzív versengés milyen módon befolyásolja az özönfajok elleni kontroll módszerek sikerességét.”
- Intense mowing management suppresses invader, but shifts competitive resistance by a native to facilitation. [Az intenzív kaszálás visszaszorítja az özönnövényt, de egy honos fajjal való versengését, együttműködésre váltja]. Restoration Ecology. 2021.
tudományos, természettudomány, Növényökológia, növényi invázió, konzervációbiológia, természetvédelem, versengés, magas aranyvessző
Tóth Márta, Amerikai Egyesült Államok, rövid tanulmányút
„A Campus Mundi által biztosított rövid tanulmányút során a Columbia Center for Translational Immunology intézetben Dr. Donna L. Farber laboratóriumában dolgoztam, Dr. Pranay Dogra felügyelete alatt. Dr. Dogra a természetes ölősejtekkel (natural killer - NK) foglalkozott, szöveti elhelyezkedésükkel, funkcióikkal és fejlődésükkel. A kísérletek során humán szöveteket dolgoztunk fel és izoláltunk belőlük NK sejteket. Ezeket a folyamatokat számos alkalommal kellett megismételni. Érkezésemmel a folyamat felgyorsult, egyszerre sokkal több donorral tudtunk foglalkozni. Eredményeinkből 2020-ban jelent meg egy publikáció a Cell-ben, amely a világ egyik vezető tudományos folyóirata.”
- Tissue determinants of human NK cell development, function and residence. [A humán NK sejtek fejlődését, funkcióját és elhelyezkedését meghatározó szöveti faktorok]. Cell. 2020.
tudományos, orvostudomány, Immunológia, NK sejtek, citotoxicitás, természetes immunrendszer, limfoid szövetek, szövetben maradás
Varga Julia Kornélia, Izrael, szakmai gyakorlat
„A publikáción a 2018/19-ben igénybe vett Campus Mundi szakmai gyakorlat alatt kezdtem el dolgozni. A további munkát Magyarországon távolról, illetve 2020-ban a következő elnyert szakmai gyakorlat, és az azt követő doktori képzés alatt fejeztem be.”
- Structure-based prediction of HDAC6 substrates validated by enzymatic assay reveals determinants of promiscuity and detects new potential substrates. [Az HDAC6 enzim promiszkuitását meghatározó tényezők vizsgálata és új szubsztrátok predikciója fehérjeszerkezet alapján]. 2021
tudományos, természettudomány, Biológia, fehérje, szerkezet, predikció, enzimaktivitás, specificitás