Barcelona nekem való, élettel teli, pörgős város - Guthy Máté története
Interjú Guthy Mátéval, a MOME Formatervezés szakos hallgatójával.
Máté Pannónia Ösztöndíjprogram révén a barcelonai Elisava School of Design and Engineering Product Design-on tanul.
Mesélj egy kicsit arról, hol vagy és mivel foglalkozol?
Remekül érzem magam Barcelonában, több mint két hete érkeztem. Nem hogy Barcelonában, de Spanyolországban sem jártam korábban, így pláne izgatottan vártam az ide való utazást. Én alapvetően a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen tanulok formatervezést, és itt az Elisava School of Design and Engineering Product Design programjában vettem fel órákat.
Mi alapján esett a választásod erre az országra és erre az egyetemre?
Tavaly érkezett hozzánk egy cserediák a MOMÉ-ra az Elisava-ról pont abban az időszakban, amikor elkezdtem egyetemet keresni erre a félévre. Lelkesen mesélt az itteni oktatásról, így utánanéztem az egyetemnek és meggyőző volt minden, amit láttam social median és a honlapjukon is. Barcelonát meg már látatlanban is úgy képzeltem, hogy nekem való pörgős, élettel teli város lesz, amiben nem tévedtem.
Mi a legnagyobb kihívás a kint léted elején? Hogyan küzdötted le?
Egészen jól el lehet boldogulni az angol nyelvtudással, de ahhoz, hogy a helyiekkel igazán kapcsolódni lehessen és eggyé válni a kultúrával, bekerülni lokális körökbe, ahhoz fontos, hogy katalánul, vagy legalább spanyolul beszéljen az ember. Mivel nekem semmilyen spanyol nyelvtudásom nincsen, hamar felkerestem egy nyelviskolát és elkezdtem nyelvet tanulni.
Miben más a barcelonai egyetemi élet?
Design egyetemként hasonló alapokra épül az itteni oktatás és a szemlélet is megegyezik az Elisaván a MOMÉ-val abban, hogy olyan légkört szeretne teremteni a hallgatók számára, hogy szívesen töltsenek minél több időt az egyetem különböző oktatási és közösségi tereiben. Egyfajta második otthont teremtve ezzel a diákoknak, ahol szabadjára engedhetik a fantáziájukat és ahol lehetőségük van a legvadabb ötletek megvalósítására. Kifejezetten szeretek az egyetemen és a környékén lenni, hétköznapokon főként csak aludni járok haza.
Hol laksz és kikkel? Könnyen találtál szállást?
Barcelona nem nagy város és kitűnő a tömegközlekedés, 20 percre lakom metróval az egyetemtől, a tengerparttól, illetve a különböző irányokban fellelhető legtöbb nevezetességtől egyaránt. Lakást találni nagyon nehéz Barcelonában, sokan szenvedtek a cserediák társaim közül, többen átverés áldozatai is lettek. Nekem szerencsém volt és egy ismerősömtől kaptam egy ajánlást. Egy magyar lánnyal és egy olasz fiúval lakom együtt egy viszonylag csendes környéken.
Mi a legnagyobb pozitív meglepetés, ami eddig ért téged Barcelonában?
Ez az első alkalom, hogy csereprogramban veszek részt és örömmel tapasztalom az itteni befogadó kultúrát, a nyitott és mosolygós embereket az utcán. Nem érzem magam kívülállónak annak ellenére sem, hogy nem beszélem egyikét sem a két itt őshonos nyelvnek.
Emellett a másik nagyjából 50 cserediákkal már most szorosra fűződött a kapcsolat, szinte minden nap csinálunk valamit együtt, ez is óriási érték.
Mivel bátorítanád azokat, akik még nem vágtak neki Pannónia Ösztöndíjprogrammal a világnak?
Én korábban féltem huzamosabb időre elhagyni a szeretett országomat, de nagyon örülök, hogy végül meghoztam a döntést, aminek köszönhetően most itt lehetek és különleges élményekben részesülhetek az utolsó egyetemi éveim során. A külföldi diákokkal általánosan kedvesen bánnak itt is, náluk a MOMÉ-n is, és merem remélni, hogy szerte a világban mindenhol.
Nézd meg, milyen lehetőségeid vannak a Pannónia Ösztöndíjprogrammal!
Fotók: Guthy Máté
Pannónia Statisztika
2024/2025 tanév őszi félév:
A korábbi években éves szinten ötezren vettek részt a modellváltó egyetemekről Erasmus+ programban, ehhez képest ebben a félévben várhatóan háromezer hallgató csatlakozik a Pannónia Ösztöndíjprogramhoz. Több mint 1600-an biztosan utaznak, mintegy 800-an már kint vannak, és 1500-2000 körüli pályázat van folyamatban.
Itt is vannak pannóniások:
Harvard University (Amerikai Egyesült Államok), San Diego State University (Amerikai Egyesült Államok), Humboldt University of Berlin (Németország), Vienna University of Economics and Business (Ausztria), Université de Strasbourg (Franciaország), Utrecht University (Hollandia), National University of Singapore (Szingapúr), Chung-Ang University (Dél-Korea) és még világszerte mindenfelé.
Nyitunk a világra!